Vytvořeno,  Vyzkoušeno

HOME ART

Když se nastěhujete do nového prostoru, pořídíte si pár kusů nábytku, osvětlení, doplňky… ale stejně si říkáte, že to něco ještě chce. Jak to ale udělat, aby se z běžného interiéru vytvořilo místo, kde se budete cítit dobře? Jedinečný kus světa, který bude patřit jenom vám? Jde to vůbec? Kam zajít pro tu tajemnou ingredienci? Kolik to bude stát? Prodává to IKEA? Proud otázek se neurvale valí vaší hlavou a cítíte se zmatení?

Vytvořit stylový domov dá hodně práce. Musíte si prolistovat neskutečné množství vzorníků (obklady, barvy fasády, výběr pohovky…), strávíte hanebně moc času lustrováním e-shopů, navštívíte všechny showroomy v okolí a pro jistotu i obchody s doplňky, na které náhodně narazíte během vaší dovolené… Neustále o něčem musíte rozhodovat a logicky posuzovat poměr kvality a ceny. Je to vyčerpávající. Návrh celého bytu nosíte v hlavě a neustále dumáte nad tím, jakou věc a kam můžete dát, aby se nenarušil koncept. Co na tom, že zatím není v bytě hotová ani podlaha… Nejhorší na tom všem ale je, že na vašem virtuálním návrhu se dříve či později vytvoří malá prasklinka pochybností. Třeba když navštívíte nový byt vaší kamarádky, který je prostě boží. Všechny plány se rozsypou na prach, když se následující den ráno probudíte a uvědomíte si, že se vysněný domov ve vašich představách začal výrazně měnit… a vše začíná nanovo.

Uff. Teď si představte, že tohle všechno má člověk už za sebou. Stojí uprostřed místnosti, rozhlíží se a je pyšný, že je to u konce. Teď může začít konečně bydlet a spokojeně žít. Nebo ne? Problém nastane, když začnou přicházet první návštěvy, které se chtějí pokochat. Stačilo by říct jen: „Máš to tu pěkný.“ Ale tohle skoro žádná návštěva neřekne, mnohem častější je: „Hezký… ale chtělo by to něco na zeď, ne?“ Co s tím? Nechcete to poslouchat, tak někde NĚCO koupíte, pověsíte to a doufáte, že už žádná taková otázka nepřijde? Jo, to je řešení. Nebo budete holou zdí provokovat tak dlouho, až přijde nějaký kámoš s děsivou závěsnou dekorací? Nenechte si vzít šanci umístit třešinku na váš dort (=domov). Seberte poslední špetky energie a pojďte zamířit na vyšší cíle.

MÁTE NA VÝBĚR DVĚ MOŽNOSTI:

  1. Můžete si dílo pořídit (koupit, pronajmout, možná i vyměnit za naturálie).
  2. Můžete si ho vytvořit!

Bod číslo 1 je kapitola sama pro sebe. Do jednoho článku to prostě nevtěsnám. Budu se proto věnovat druhé variantě. To je cesta, kterou jsem se prozatím vydala já. Pokud jste aspoň trošku zruční, tak se nebojte a vyzkoušejte, zda jste schopní něco zplodit. Klíčové je: co chcete vytvořit? Co je ve vašich silách? Na co se chcete každý den dívat, aby vás to neomrzelo? Chtějí se na to dívat i ostatní členové vaší domácnosti?

U nás doma jsou starosti o estetické záležitosti delegovány jednoznačně na mě, takže jsem se do toho mohla směle pustit 😊 Na začátku bylo potřeba vybrat techniku. Já jsem zvolila pastel. Finančně mě to nezruinuje a výsledek často bývá velmi efektní. Barvy pastelu navíc působí velmi živě, i když se ošetří fixačním sprejem. Když má člověk trochu cvik, tak je malba pastelem relativně rychlá, což je další plus. Jako motiv jsem si tentokrát vybrala noční město. Vytvořením obrázku to ale nekončí, právě v tenhle moment totiž může dojít k zásadní chybě. Pokud bych papír vložila pod nějaký obyčejný klipový rám, mohlo by dojít nejen k poškození malby, ale i ke zkažení celkového dojmu. Obrázek jsem si proto nechala zarámovat od profesionálů. Nezbytností byla především pasparta, díky které se vytvořila mezera mezi pastelem a sklem. Pečlivě jsem pak zvažovala i výběr rámu, který může dílo povznést, nebo srazit. Nakonec jsem se rozhodla pro bíle natřený dřevěný rám, na kterém je zblízka viditelná struktura dřeva. Špatně vybrané sklo může obrázek také výrazně ovlivnit. Barvy můžou vypadat tlumenější, můžete se vidět v odrazu nebo vás budou rušit záblesky světel či slunce. Koupila jsem tedy sklo galerijní kvality. Pak už jen stačilo dílo pověsit na zeď a bylo hotovo.

Vždycky když jdu okolo obrázku, přitahuje můj pohled. Mám z něj radost, dobijí mě energií. Stačila tahle jediná změna a celý prostor je hned útulnější. Když k nám někdo přijde poprvé, často si obrázku velmi brzy všimne a začne si ho prohlížet. Občas se dokonce strhne zábavná debata o tom, kdo je na obrázku namalovaný. Největší hodnotu vidím v tom, že se jedná o skutečný originál, který nemá doma nikdo jiný na celém světě. O čem jiném v našich interiérech lze dnes tohle říci?

Visí u vás doma také nějaká veledíla? Kupujete si umění? Pokud nechcete přijít o další článek, sledujte můj Facebook nebo Instagram. Najdete mě i na Youtube.