Objeveno,  Uloveno,  Vyzkoušeno

JARO NA ZAHRADĚ

Myslím, že letos poprvé můžu prohlásit, že se řadím mezi nefalšované zahrádkáře. Všechny symptomy tomu nasvědčují. Kromě toho, že na naší zahradě stojí skleník, což nelze přehlédnout, neustále pozoruji proměny počasí a výkyvy venkovní teploty. Když přijde silnější vítr, napadá mě, jestli rybíz nepotřebuje větší oporu. Když hodně prší, uvažuji o tom, že brzy bude potřeba posekat trávu, protože hodně rychle poroste. Projíždíme-li kolem zahradnictví nebo hobby marketu, pociťuji mírný neklid a puzení k zastavení. Musím ale s nelibostí přiznat, že patřím stále do kategorie začátečník.

NAŠE PRVNÍ ŘEDKVIČKY

Na jaře se mezi zahrádkáři řeší, kdo už má zaseté ředkvičky. Honem jsem si tedy nakoupila pytlíčky třech různých druhů a dala se do práce. Udělala jsem si v hlíně řádky, a pak do nich sypala semínka. Nejdřív v dostatečném rozestupu 5 centimetrů… ale pak mi přišlo líto prostoru a zhustila jsem to 😊 Byl to trochu krok vedle, jak jsem zjistila o několik týdnů později. Podlouhlá odrůda Slávia to ještě zvládla celkem dobře. Tyhle pěkně baculaté ředkvičky vytvořily veselé hloučky, takže to vypadalo jako tulící se fotbalisti při oslavě gólu. Na druhou stranu ředkvička Duo mě vrátila do reality. Místo aby rostly plody, zvětšovaly se pouze listy. Je to určitě poučení pro příště. Celkově to ale úspěch byl, protože ředkviček bylo i tak více než dost. Dokonce jsme jimi podarovali pár ředkvičkových milovníků z okolí.

RAJČATA

Rajčata byla jedním z důvodů, proč si pořídit skleník. Minulý rok proběhla skromnější externí zkouška pěstování, tenhle rok už pojedeme naostro za sklem jako profesionálové. Očekávání jsou velká, tak uvidíme, jak to dopadne. Zatím mám jednotlivé rostlinky ještě doma, ale jelikož nechci žít v džungli, tak se v následujících dnech pokusím o jejich přesunutí. Všechny odrůdy vypadají celkem slibně, až na Malinowy retro, ze kterého nevyrostlo absolutně nic. Kde se stala chyba, opravdu nevím. Je to škoda, protože na obalu vypadalo rajčátko hodně lákavě.

NÁKUPNÍ HOREČKA V NOHEL GARDEN

Znáte firmu Nohel Garden? Ne? Pokud jste v poslední době koupili nějaký květináč, nejspíš bude od nich… Každý pěstitel brzy zjistí, že mu chybí ohromné množství důležitých věcí, a když se objeví příležitost nakoupit je výhodně, je v sedmém nebi. Na speciální prodejní akci zahrádkářských potřeb jsme se proto také vydali přímo do centrály firmy v Budínku u Dobříše. Prodej měl být zahájen ráno od 8 hodin. Přijížděli jsme jen pár minut po otvíračce, ale na parkovišti a přilehlé louce stálo už asi sto aut. Cestu lemovala reflexní páska a kolem pobíhali chlapíci v zářivých vestách a pokoušeli se řídit dopravu. Z vozidel vyskakovaly početné rodiny s dětmi i důchodci, kteří kvapně mířili k výprodejovému plácku vedle budovy hlavního skladu. Po vstupu do areálu nám bylo jasné, že boj o nákupní vozíky už dávno proběhl, ale bez nás. V nabídce toho bylo spoustu – zahradní nářadí, hnojiva, cibuloviny. Ceny byly cca o 50 % nižší než v běžných obchodech. My jsme si nakoupili především několik krásných keramických obalů na květináče do interiéru i pár velkých na bylinky. Myslím, že teď už podobné věci nebudu kupovat nikde jinde… Nákup jsme poměrně rychle dokončili, a dokonce jsme nakonec ukořistili i vozík, takže jsme svoje úlovky nemuseli vláčet v náručí. V první linii nás odchytila milá paní, která si sepsala náš nákup a určila celkovou cenu, o pár metrů dál jsme se zařadili do fronty na pokladnu, kde se platilo (pouze hotově!). Jen jsme se dostali k autu, už u nás postával první zájemce o nákupní vozík, protože už zase došly… Pokud nakupujete rádi v klidu a s rozvahou, tohle pro vás asi nebude, ale jestli vyhledáváte adrenalinové zážitky a baví vás „lovit“ uprostřed zběsilého davu, jděte do toho!

Objevili jste v sobě také pěstitelské sklony? Pokud nechcete přijít o další článek, sledujte můj Facebook nebo Instagram. Najdete mě i na Youtube.