Přečteno

RECENZE: POUTNÍK ČASEM CHAOSU

Autor knihy: Václav Cílek

***

MOJE HODNOCENÍ: 85 %

***

DÍLO JSEM MOHLA OHODNOTIT AŽ TEHDY, KDYŽ JSEM SI ODPOVĚDĚLA NA TYTO OTÁZKY:

  • Jak moc mě to bavilo/udrželo to moji pozornost?
  • Doporučila bych to?
  • Jak moc pro mě byl obsah silný/našla jsem v knize důležité odpovědi/splnilo to moje očekávání?
  • Byl rozsah adekvátní k obsahu (příliš krátké X zbytečně dlouhé)?

PROČ SI TO PŘEČÍST?

Pokud Vás zajímá život Václava Cílka a jeho pohled na svět. (Nesnáším, když vyjde životopisná kniha, na které nespolupracovala daná osobnost). Celá kniha je vlastně jedním dlouhým rozhovorem s panem Cílkem. Umí velmi dobře a poutavě vyprávět. V jeho podání by mě bavilo asi i kdyby mluvil o návodu k domácímu spotřebiči. Velmi zajímavé bylo také to, když se zmiňoval o zajímavých osobnostech, které měl možnost blíže poznat. S každou další odpovědí mě neustále překvapoval a celou dobu jsem přemýšlela o tom, jak je jeho život neuvěřitelně bohatý na zážitky. V knize nemluví jen o Česku, ale přenese nás i na další kontinenty. Kromě přírody sleduje i odlišnou mentalitu lidí. Je to typ člověka, který má opravdu co říct, ale zároveň své názory nikomu nevnucuje.

JAKÁ TÉMATA V KNIZE NAJDETE?

Příroda

Příroda je pro pana Cílka velmi důležitá a umí o ní krásně mluvit. Především ale z odborného hlediska.

Dole v dole

Od mládí se zajímal o minerály. Vystudoval hornickou průmyslovou školu v Příbrami a poté se věnoval geologii. V knize popisuje také zajímavé zážitky z dolů. Sama bych tohle téma nevyhledávala (jasně, viděla jsem skvělou Duklu 61, ale jinak se o tuhle problematiku nezajímám), ale v jeho podání to působilo velmi poutavě. Možná to ale bylo i tím, že některá místa, o kterých mluvil, znám ze své osobní zkušenosti, a tak jsem si vše dokázala představit o to živěji.

Osobnosti

Je až neuvěřitelné, kolik výjimečných lidí osobně potkal. Nepředstavujte si však, že kolem nich prošel náhodně po ulici. S některými vyloženě spolupracoval, s jinými se pravidelně navštěvoval a s ostatními byl alespoň v občasném spojení.

Budoucnost světa a vývoj společnosti

Tohle je celkem široké téma, ale pan Cílek dokáže velmi dobře vystihnout problémy, které bychom neměli přehlížet, a zároveň předkládá možná řešení. Je pouze na každém z nás, jestli si z toho něco vezmeme.

Umění

Velmi mě překvapilo, že se v knize dotkl i umění. Vypráví o svém vztahu k němu a o svých oblíbených tvůrcích. Dokonce zmiňuje, že vyučoval na AVU i DAMU.

ZAJÍMAVÝ TEXT Z KNIHY

… lidé, kteří si svět chtějí spíše užívat nebo nebrat ohledy, na existenci globálního oteplování stejně nepřistoupí. Tahle psychologická vazba je v podstatě tak silná, že nejde změnit. Když je někdo komunista, prostě ho nedonutíte, aby najednou volil ODS, a naopak. Existuje něco ve vás, co tomu brání. Psychologicky to funguje tak, že si všichni potřebujeme udržet nějakou vnitřní soudržnost, a tak odmítáme informace, které by ji mohly narušit. To je ten strážce brány. Na tomto příkladu jsem si uvědomil, proč kreativní a otevření lidé tak často trpí pochybnostmi – strážce brány je tolerantní a vpustí dovnitř skoro každého. A my se s tím pak musíme nějak srovnat, takže máme život náročnější, ale také bohatší.

JAK SE KE MNĚ KNIHA DOSTALA?

Knihu jsem původně koupila manželovi, protože si pana Cílka oblíbil na základě četných rozhovorů (podcastů), které během několika posledních let poskytoval. Pravdou je, že má opravdu příjemný hlas a ovládá umění vyjadřovat se. Manžel se zatím k přečtení nedostal, tak jsem se rozhodla, že se do toho pustím sama, protože nepřečtená kniha v domě mě dost znervózňuje 😊

VZHLED KNIHY

Obálka nevypadá na první pohled nijak výstředně. Na tmavém pozadí se objevuje sám Václav Cílek. Není to stylizovaná fotografie jako bývá zvykem u knih, ve kterých se ocitá v centru zájmu nějaká osobnost. Nevypadá to, že by se autor před fotografováním nějak speciálně připravoval. Vypadá naprosto přirozeně, až obyčejně, ale přesto z něj vyzařuje velké charisma. Tuhle knížku si prostě asi nevyberete náhodně, ale půjdete po ní cíleně, pokud toužíte vyloženě po něčem, co je spojeno s panem Cílkem. Uvnitř knihy zaujmou fotografie a umělecká díla vhodně doplňující probíraná témata.

Pokud chcete vědět o novinkách na mém blogu jako první, sledujte můj Facebook nebo Instagram. Najdete mě také na Youtube.